tel:
+420 604 988810


jura.holub@seznam.cz
  

Zdroj : Blesk, Slávka Červená 16. 12. 2004

Zneužitá cimbálová kapela je rozhodnuta se soudit

Hudebníky nabídli se salámem

OTROKOVICE - Cimbálová muzika Réva z Otrokovic za Zlínsku zuří! Jejich tváře se vedle salámových šišek a masa objevily na letácích, které zaplavily na letácích domovní schránky po celé Moravě. Za 99 korun lákají na předváděcí akci a zábavné odpoledne s muzikou. zvětšit

Folkloristé nestíhají vysvětlovat, že s pozvánkami společnosti Columbus tour z Chrastavy na Liberecku nemají nic společného. "Cloumal se mnou vztek. Takové předváděčky považuji svým způsobem za okrádání starých lidí. Fotka se objevila bez našeho vědomí. Ještě k tomu se štanglemi salámu a masem - bonusem pro účastníky! Mnozí příznivci nás odsuzují, k čemu jsme se propůjčili, jiní docela vážně volají, zda bychom jim nesehnali na svátky levné uzeniny." Svěřil se nám zpěvák a basista Radek Hala (28).

"Réva na akci skutečně nehraje. Stala se chyba. Grafik, který měl letáky na starosti, získal fotku z internetu. Ale nebylo tam uvedeno, že ji nelze použít. Nabídl jsem muzikantům odškodné, aby vystupovali na našich akcích jako Jiří Krampol a další umělci. To odmítli. Byl jsem ochoten omluvit se v novinách, ale věc předali právníkovi," vyjádřil se jednatel firmy Michal Kryštof (51).

"Podle mého názoru se firma dopustila porušení práva na ochranu osobnosti. U soudu by poškození uspěli. Zamezilo by se tak dalšímu rozmnožování obdobné propagace," uvedl advokát Milan Holomek.

   Zdroj: MF DNES 1. 12. 2004

Agentura láká na kapelu Réva, muzikanti o tom netušili

Zlín Reklamních letáků má téměř každý stále plnou schránku, málokomu se ale přihodí to, co muzikantům z cimbálové kapely Réva. Před několika dny ve schránce našli leták, z něhož na sebe zhlíželi oni sami.
Nikdo ze členů kapely, která je na východní Moravě velmi populární a účinkovala i v televizních pořadech Šance, Naváhej a toč, Zlatíčka, v českých i slovenských televizních silvestrech, o účasti na akci s agenturou Columbus tour nejednal, stejně jako nikdo z muzikantů nepovolil reprodukci fotografie na letáku. zvětšit
Fotografií cimbálové muziky Réva zve agentura Columbus tour z Chrastavy u Liberce na „krásné zábavné odpoledne s muzikou". Autobusy odjíždí brzy ráno, takže odpolední zábavě bude předcházet několikahodinová prodejní akce. Kdo ji protrpí se však kapely Réva nedočká.
„Začali nám volat lidé, a utahovali si, že na nějaké akci budeme propagovat salámy, které jsou na letáku hned vedle naší fotografie. My jsme samozřejmě o ničem nevěděli a ujišťovali jsme je, že je to hloupost. Zděsili jsme se, když ty letáky přišly i do našich schránek,“ kroutí pohoršeně hlavou kontrabasista kapely Radek Hala.
Agentura Columbus tour nechala lidem po celé Moravě roznést tisíce těchto letáků. „Dostal je každý v naší ulici, téměř každý na celém Zlínsku. Škodí to dobrému jménu kapely, které budujeme už patnáct let,“ říká Radek Hala. „Skutečně s tím nemáme nic společného, nedali jsme k tomu souhlas a škodí nám to hned dvakrát. Jednak na nás přijedou lidé, kteří nás mají rádi a na místě zjistí, že hraje někdo jiný. Budou ale naštvaní na nás, protože nikoho ani nenapadne, že za to nemůžeme.“
Pokračování na straně C2

Pokračování ze strany C1

„Také nechceme, aby si nás někdo spojoval s tímto druhem akcí. Mrazí mě z toho podobně, jako kdybychom se ocitli na nějakém volebním letáku komunistů,“ vysvětluje Radek Hala.
Firma Columbus tour zodpovědnost za fotografii na letáku odmítá. Chyby se prý dopustil grafik, u nějž si výrobu letáku objednala. Údajně stáhl fotografii z veřejně přístupných webových stránek.
„Pokud fotografie slouží k reklamním účelům, je k takovému využití nutný souhlas zobrazených,“ zdůrazňuje zlínský právník Zdeněk Hromádka. Podle něj je otištění fotografie na letáku porušením zákona na ochranu osobnosti a zákona o regulaci reklamy.
„Jednání agentury Columbus poškodilo čest členů kapely a pokud skupina ztratí dobrou pověst, mohlo by to kapelu poškodit i ekonomicky. Pak by mohlo jít o trestný čin, to už je ale otázka hodnocení policie,“ doplňuje Zdeněk Hromádka. „Šéf agentury nám jako kompenzaci nabízel možnost vystupovat na jejich akcích, jako to prý dělají mnohé české celebrity. O to ale nestojíme. Příležitostí, kde hrát, máme stále dost. A ani kdybychom na tom byli hůř, tak bychom to nebrali. Podobné prodejní akce jsou nám protivné,“ zdůrazňuje Radek Hala.
Co poškozeným hudebníkům radí právník?
„Žádal bych, aby stejným způsobem, tedy v mnohatisícovém nákladu, byly rozeslány letáky vysvětlující, že šlo o nedorozumění a fotografie byla použita bez souhlasu kapely, které se tímto agentura omlouvá. Pokud se členové kapely takto nedohodnou přímo s agenturou, mohou se obrátit na soud. Určitě by agenturu mohl přinutit omluvu publikovat tak, aby zasáhla stejné množství lidí jako rozeslané letáky. Rozhodně stojí za to takovou žalobu podat, kapela v tomto případě bude nepochybně úspěšná,“ tvrdí Zdeněk Hromádka.
RÉVA MEZI SALÁMY. Populární kapela Réva ze Zlínska se zcela nezávisle na své vůli ocitla v tisících schránek na reklamních letácích ve společnosti uzenin a holicích strojků.


   Zdroj : mfdnes

Z ostudy kabát

Žijeme obklopeni reklamou všecho druhu a úrovně. Otravuje v televizi, z rádia, zacpává poštovní schránky. Kdekdo chce "odkoupit" vaše data k reklamním účelům, ba ukazuje se, že kdejaký pomatený grafik může nacpat vaši fotku na reklamní leták a lákat ovečky na akci a zboží, o jejichž úrovni si nelze dělat iluze. Svět reklamy nějak nepodléhá pozemským normám. Reklamy zcela bezbřeze ničí filmové umění, a našinec se musí smiřovat s tím, že tak už to zkrátka dneska chodí. Za všechny, koho reklama především otravuje, věřím, že muzikanti z Revy si to nenechají líbit a donutí firmu, která jejich fotografii zneužila, aby se omluvila. Ušila totiž z ostudy kabát poctivým muzikantům hodně nevkusnou nití.

   

Zdroj : Zlínské noviny 27.11.2004

Réva: Zneužili naše tváře, žádáme omluvu

Zlínský kraj Zklamání a rozčarování nyní panuje v řadách hudebníků známé cimbálové muziky Réva. Tváře všech členů se bez jejich vědomí ocitly na reklamních letácích chrastavské firmy Columbus tour, která v nadcházejících dvaceti dnech pořádá ve Zlínském kraji nákupní zájezdy s doprovodným programem. Cimbálová muzika se však brání: Naše vystoupení na programu není a fotografii kapely použila firma neoprávněně.

Pavel Brunclík z muziky Révy se o tom, že se spolu se všemi dalšími členy cimbálovky usmívá z plakátů firmy Columbus tour, dozvěděl od své maminky. " Zavolala mi tento týden odpoledne, že se domluvila s kolegyněmi z práce a že všechny kvůli nám na zájezd pojedou," prozradil. Poté následovala dle překvapeného muzikanta řada dalších telefonátů." Někteří známí slibovali účast, jiní se pohoršovali, k čemu že jsme se to proboha propůjčili," dodal rozhořčeně. Na letáčcích totiž dělá pětičlenému hudebnímu seskupení společnost několik lahůdkových salámů za výhodné ceny. Nikdo z kapely přitom prý s firmou Columbus tour nejednal. Ani o vystoupení, ani o použití fotografie. " Nechápu, jak si něco takového může někdo dovolit," zavrtěl hlavou s tím, že firma dokonce odmítla letáky na žádost kapely stáhnout. Réva proto žádá omluvu.

Vedoucí představitel firmy Columbus tour, který však nakonec odmítl sdělit své jméno, se od celého problému distancoval. Fotografii cimbálovky Révy dle jeho slov nezařadil na leták nikdo z firmy Columbus tour, vedení si objednalo zhotovení reklamního materiálu u jiné společnosti. Jaké, to ale neprozradil. " Ano, stala se chyba, grafik použil obrázek z nějakého slovenského webu. Teď už se s tím ale nedá nic dělat. Reklamní letáky nestáhneme," řekl.

Cimbálové muzice Réva, která se s ním tento týden kvůli zastavení distribuce reklamních materiálů a kvůli žádosti o omluvu spojila, prý nabízel jako kompenzaci práci. Muzikanti však odmítli. " Mohli si vydělat, stojí si ale na svém," pokrčil rameny s tím, že se, bude- li to třeba, půjde s Révou třeba i soudit.

Vzhledem k tomu, že použila firma fotografii cimbálové muziky bez svolení muzikantů, by jí však dle slov zlínské právničky Jitky Kapsové soud mohl nařídit nejen stažení letáků a veřejnou omluvu, ale i náhradu škody. " Firma Columbus tour totiž porušila občanský zákoník na ochranu osobnosti. Náhrada škody je věcí dohody," vysvětlila.

Příznivci Révy nad celým případem jen nevěřícně kroutí hlavou." Mám tu kapelu hodně rád. Lidé, kteří použili jejich tváře na reklamní letáky, v sobě nemají kouska cti. Nemělo by se to dít," řekl například Petr Vyoral.   © Dita Hanousková 2002 - 07   211080627